Jak je Praha připravena na sucho? Jsou zásoby vody v Želivce dostatečné?
V současné době je hladina ve vodárenské nádrži Švihov ve výšce 375 m n m., což představuje pokles o 2 m od přelivu a objem cca 240 mil. m3. Je to zásoba vody více než dostatečná, protože ÚV Želivka spotřebuje ročně pro výrobu pitné vody kolem 90 mil. m3 povrchové vody.
Může se situace v létě zhoršit?
V kritickém období může naplněnost nádrže klesnout až na 70 procent. Nejhůře jsme na tom byli na začátku devadesátých let, kdy hladina klesla o 12 metrů pod normál. Želivka to přesto zvládla a v Praze byl vody dostatek. Problém byl spíš v jiných regionech, kde bylo nutné dokonce jeden milion lidí zásobovat z cisteren.
Je teoreticky možné, že by Prahu postihl podobný nedostatek vody?
Jaká je kapacita Úpravny vody Želivka?
Ročně vyrobíme zhruba 85 milionů kubíků pitné vody. Největší část vody putuje do Prahy. Z Želivky jsou dále zásobována všechna významnější města na trase štolového přivaděče a významná část Středočeského kraje – například Beroun, Benešov, Sedlčany, Vlašim, Zruč nad Sázavou a část Kraje Vysočina jako Pelhřimov, Humpolec, Pacov či Havlíčkův Brod.
Praha má tedy vody dostatek. Jak je na tom zbytek republiky?
Nejvíce sucho postihuje jižní Moravu. Obecně je dobrá situace v zásobování obyvatelstva tam, kde jsou velké vodní nádrže.
Problémem je velká roztříštěnost vlastníků vodárenské infrastruktury. V České republice máme více než šest tisíc vlastníků, tedy měst, obcí či svazků obcí. To je velké množství izolovaných vodárenských systémů, které nejsou dostatečně kapacitně propojené tak, aby si vzájemně pomohly podobně, jako je tomu například v Praze a Středočeském kraji.
Kdy k velkokapacitnímu propojení podle vašeho názoru dojde?
Máme v Praze vodou šetřit? Co poradíte Pražanům, kteří se chtějí chovat ekologicky?
Chovat se podle zásady: Nešetři, ale buď šetrný. Vody je v Praze dostatek, Pražané tak nutně nemusí přemýšlet nad tím, zda si dát sprchu nebo vanu. Pokud se chceme chovat ekologicky, zamysleme se spíše nad tím, co vypouštíme do kanalizace. Stejně jako jsme se naučili třídit odpad, měli bychom se naučit rozlišovat, co patří a nepatří do kanalizace. Velkým problémem je například vylévání olejů do odpadů.
Kolik vody v Praze spotřebujeme?
Je dobré si uvědomit, že voda, která odteče ze sprchy se nespotřebuje, neztratí se. Kvalitně se vyčistí na čistírně odpadních vod a vrátí do oběhu.
Zdroje vody v Praze
- Praha je zásobována ze dvou zdrojů – úpraven vody Želivka a Káraný.
- Úpravna vody Želivka pokrývá spotřebu vody v Praze ze 73 procent. Jedná se o povrchový zdroj vody.
- Úpravna vody Káraný zásobuje 27 procent obyvatel Prahy. Zdroj vody je podzemní, voda
- má vyšší tvrdost než voda ze Želivky.
- Praha má k dispozici ještě vodárnu v Podolí, která v současnosti prochází modernizací a koncem letošního roku by měla být v omezeném režimu opět zprovozněna.